Kommenteeri

Mesinik-koolitajate õpiränne Soomes - aprill 2022  loe päevade kaupa kajastatud blogipostitust

2021.aastal sai kirjutatud projektitaotlus „Mesinike õpirännakud Soomes ja Rootsis“ elluviimiseks, mis sai heakskiidu.  Rahastus 100% Erasmus+ programmist.

Taotlus nr. 2021-1-EE01-KA122-ADU-000020833

Leping nr. 2021 - KA122-ADU-04

2022.aasta aprillis sai õpirändele minek Soome teoks. Kuidas see kulges, mida õppisime, kuulsimsime ja nägime ning milliseid seiklusi üle elasime, sellest siis ülevaade. Õpirändel 11 osalejat ja sõidutas meid kauaaegne koostööpartner "HansaLiinid".

Kui nüüd anda ülevaade sellest õpirändest, siis päris seiklusteta see ka ei läinud. Osadele algas õpiränne juba poolest ööst, sest Soome pidime minema varahommikul esimese laevaga. Aga teades-tundes mesinikke, siis see ei ole kunagi probleeme valmistanud. Kuid Jüri alevikus, kus viimased osalejad pidid bussile tulema, ei olnud väljumisajaks üks osaleja kohale jõudnud. Helistame – telefon kutsub.... Ja nii mitmeid-mitmeid kordi. Igatahes närv oli juba parajalt krussis ja hakkasime liikuma, et enne veel bussi tankida ja ikkagi õigeks ajaks sadamasse jõuda ning siis tuli lõpuks vastuskõne meie poolt x-korda helistamistele. Mitu korda, seda enam ei mäletagiu. Lõpuks jõudis meie viimane osaleja  ka hilinemisega kohale. Võiks öelda: lõpp hea-kõik hea, aga see oli vaid selle päeva seiklemiste ja peavalu algus.

Järgmine seiklusrikas ehk õigemini öeldes väga pingerikas moment oli sadamas. „Tallinki“ kassas pardakaardid käes, bussijuhile tema ja bussi läbipääsu  oma üle antud, liikus grupp rõõmsalt pardale minekut ootama. Ja siis algas grupijuhil Mariannel paras peavalu. Bussijuht helistas, et teda ei lastavat laevale, sest pilet pole kehtiv. No proovi siis nüüd uuesti kassade juurde saada, kui uksed suletud ja treppi ei kusagil. Ei jäänudki siis muud üle, kui tagurpidi ülesliikuvast trepist(eskalaatorist) alla liikuda, oodata et keegi tuleks turvaväravatest läbi ja siis sealt ise ka läbi lipsata, et kassa juurde jõuda. See isegi õnnestus, kuigi paljud vaatasid imestunult, et mis nüüd toimumas.

Esimene lause, mis kassapidaja ütles: „tema ei saa midagi aidata, temal ei ole ühendust nendega, kes laevale lubavad“ ajas tegelikult vihale. No tule taevas appi – tema ju andis pileti ja millegipärast nüüd bussile tõkkepuu ei avanenud ja üks tütarlaps /Tallinki töötaja/ oli seal tõkkepuu juures  soovitanud bussijuhil hoopis kassa juurde tagasi sõita. Huvitav asjaolu:  nende süsteem ei tööta ja reisija või siis antud juhul bussijuht süüdi, et miks takistab üldse tõkkepuu juures teistel laevale pääsemist.

 Ühesõnaga, jagelemist oli palju, aga lõpuks ikka bussi laevale saime. Loomulikult sai siis kohe Soomes teel olles Tallinkile ka küsimustega e-kiri saadetud. Ja mis oli nende vastuseks – meie buss, mis oli 8,9 m pikk, oleks pidanud minema autode väravast (!) läbi. Kusjuures seda meile kirja teel broneeringut kinnitades keegi ei öelnud. Ning ka meie bussijuht, kes on väga staažikas Euroopas sõitja, kuulis ja koges seda esmakordselt, et bussiga liikuda läbi autode värava. Ja reisijuht Marianne sai veel Tallinki töötaja telefonikõnes pragada, et kuidas tema küll ei mäletavat, et broneerides oli ju öeldud, et buss läheb autode sõiduväravast läbi. Kui seda öeldigi, siis see oli pileteid broneerides, seega 1,5 kuud varem. Ja telefoni teel öeldu võib alati kõrvust mööda minna. Miks seda ei kinnitatud e-kirjaga?

Igatahes meeldiv see olukord meil hommikul ei olnud ja veel kerkis ajusoppi teadmine, et me peame ju 4 päeva pärast tagasi sõitma – kuidas siis Soomes oma bussi küll laeva saame?! Etteruttavalt öeldes saime kiirelt ja ikkagi jälle sõiduautode väravast. Aga eelnevalt nõudsime kirjalikku kinnitust.

Aga lõpp hea, kõik hea ning meie grupp õnnelikult Soomes. Õppimine seal kestis 4 päeva.

Bussis sai jagatud kohe märkmikud, kus kõik osalejad pidid märkmeid tegema, et hiljem oleks lihtsam ka tagasisidet anda ning muidugi soome koolitajate nõuandeid kirja panna.

Esimesel päeval oli meie sihtkohaks Hietamas mugav maahotell Kartano Kievari. Võiks öelda, et omapärane hotell, mis üllatas meid imemaitsvate roogadega. Ja kui me oleksime ise soovinud, siis saanuks osaleda reedeõhtusel tantsuõhtulgi. Aga meie mesinikud otsustasid siiski sauna ja sealse õhtuse diskussiooni kasuks. Aga see juba oli järgmise päeva teema.


Kartano Kievaris oli põhjalikum kohtumine soomlastega  kahel õhtul: Tiina ja Jorma Sahinaho ning Tuula Lahtinen on meie kauaaegsed toredad koostööpartnerid olnud. Nad on oma mesinduskursuslastega mitmetel aastatel õpirändel käinud Eestis ja ühel aastal sai neid ka Läti mesinike juurde viidud. Järgmiseks aastaks leppisime kokku, et võimaluse korral läheme Saaremaa mesindust uurima.

Tiina ja Jorma Sahinaho on kogenud mesinduskoolitajad ja mesinikud. 2020.a. tunnustati neid Soome AASTA MESINIKU aunimetusega. 1984.a. alustasid nad mesinduses 2 mesilasperega, tänaseks on 85 mesilasperet, mis asuvad 20-s erinevas kohas. Kolmes grupis on tarukaal koos mikrofoni ja automaattermomeetriga, mis võimaldab saada pere olukorrast täpsemat infot. Kuna nad on ka POKE-s mesindusõpetajad (POKE- Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopisto), siis on nende hoole all koos õpilastega ka kooli 15 mesilasperet. Alates 1990.aastate lõpust kasvatavad ka ka mesilasemasid. Osalevad B-GOOD projektis koos 13 erineva riigi mesinikega. Oma tegevustest tegid nad põhjaliku ettekande. Tõlkimisel oli abiks meie tubli vabatahtlik Valmar Lutsar


Tuula Lahtinen töötas samuti aastaid POKE-s mesindussuuna arendajana, nüüdseks on jäänud pensionile. Tema andis põhjaliku ülevaate mesindusprogrammi elluviimisest Soomes. Paljuski on programmimeetmed samad nagu meil, aga palju on ka erinevust. Peamised 3 suunda nende programmis: 1) jälgida, et ei oleks ületootmist, mis mõjuks halvasti mee hinnale ja kvaliteedile, 2) reguleerida põllumajanduse ja mesindussektori omavahelisi suhteid ja koostööd, 3) mee kvaliteedi kontrollimine ja mesinike koolitamine, et tagada hea kvaliteet mesindussaadustes. Mesindusprogrammi ühe osana on võimalik arendada ettevõtlust ning viia lävbi koolitusi ja õppepäevi, mis omakorda tagavad omavahelise koostöö ja jätkusuutlikkuse. Erialased õppereisid avardavad silmaringi ja õppekäigud mesilatesse lisavad nüansse uutele teadmistele.

Peale soome mesinikest koolitajate esitlust asusime ühiselt maitsvat õhtusööki nautima. Ja juttu jätkus.... Kes ise aru ei saanud, palus appi soome keele oskajad. Tuula oli väga aktiivne ja püüdis rääkida eesti keeleski. Ta oli mingil ajal ka eesti keele lühikursustel osalenud ja võib öelda, et eesti keelseid sõnu oli tal palju teada. Ning kui omavahel hätta jäädi, võeti "nutikad" ja google-translate appi.


Soomes on kutselisi mesinike 90, mahemesinikke 75, mesilasperesid 82 200 (sh. maheperesid 6190). Keskmine toodang ühe mesilaspere kohta on 32 kg.

1.õppepäeva eesmärgiks õppekava järgi oligi meil saada teadmisi, kuidas toimib riiklik mesindusprogramm Soomes ja kuidas toimib mesinike võrgustike loomine ning koostöö.

Kokkuvõtteks. Mesinduse TOP 3 on alljärgnev: 1) head mesilasemad ja terved mesilased; 2) head gruppide asukohad, et oleks viljakas korjemaa; 3) hooldusvõtted on õigeaegselt ajastatud.

Emadekasvatuses rakendatakse teadlikku tõuparandust ja tulemused on väga head. Mesilased rahulikud. Suitsiku asemel kasutatakse veepritsi. Mesilasmürgi allergiaga on võimalik mesindada – saab vastava raviga maandada riske.

Kuigi esimene koolituspäev algas paljudele juba väljasõiduga öösel kell 3, pidasid kõik vapralt vastu ja tubadesse suunduti alles peale kella 21. Muljetamist ja diskussioon olevat jätkunud sealgi.


2. õppepäev - oleme POKE-s ja külastame mesinik-koolitaja mesindushoonet

Kui eelnevad päevad olevat olnud ka Soomes päikeselised, siis paar päeva enne meie tulekut „pööras“ ilm ära. Kohutav libedus, lörts ja jää. See muidugi korrigeeris meie päeva ja kahjuks POKE koolimesilasse me ei jõudnudki. Sinna oleks jalgsiminek olnud ca 800 m, aga teeolud olid liiga ohtlikud – seega loobusime. Aga meie koostöö selle kooliga kindlasti jätkub ja küll järgmisel korral saame ka kooli mesila ära näha.

Kooli jõudsime täpselt kokkulepitud ajaks.

Tiina ja Jorma tegid meile koolist ja mesindusõppest põhjaliku tutvustuse. Istusime koolipingis, jälgisime esitlust ja muudkui esitasime ka lisaküsimusi. Tänud Valmar Lutsarile, kes kogu aeg meie diskussiooni ja esitlust tõlkis. Ja Vahur Talimaa oli hea soome keele oskusega, öeldes, et sellele aitab kaasa pidev soome mesinike ajakirja „Mehiläinen“ lugemine. Grupi eestvedajal Mariannel on nn „tänavakeel“, millega kahjuks mesinduse valdkonnas on vähekene raskem. Aga siit tõetera – meeskonnas peavad olema erinevad spetsialistid ja siis on tulemus lihtsalt super.


Märkamatult jõudis kätte lõunaaeg. Meil oli võimalus lõunat süüa kooli sööklas. Jällegi suured kiidusõnad – väga maitsev ja mitmekülgne lõuna.

Peale lõunat oli meil vaatluspraktika kooli laboris, puutöökojas ja vurritamisruumis.

Kooli laboratooriumis tehakse taruvaigutinktuuri, kosmeetikatooteid lisaks analüüside teostamisele.

Puutöökojas tehakse nii uut inventari kui ka parandatakse vana. Kui tehakse uut inventari enda tarbeks, siis materjali eest tasutakse raha koolile.

Ringkäik laboratooriumis ja puutöökojas tehtud, oli meil turgutav kohvipaus koos maitsva koogiga  ning esmane kohtumine mesinik-koolitaja Veiko Lehtoneniga.
Turgutav kohvipaus tehtud ja ees ootas meid väikene jalgsimatk (alguses küll bussiga sihtpunktile lähemale ja siis jalgis edasi). Võib öelda, et teeolude tõttu kõige kergem see jalutuskäik ei olnud, aga andis meile kõigile meeldivat energiat.

Veikkol on mesilasperesid 150. Ise on ta 2 põlve mesinik ja 2002.aastal omistati talle AASTA MESINIKU aunimetus. Tema üks mesi (köömnene taime mesi) võitis 2014.aastal Soomes I koha. Veikko on ka staažikas POKE mesinduskoolitaja.

Mis meile tema mesindushoones meeldis? Eelkõige see, et hoone suhteliselt väikesel pinnal oli inventar paigaldatud väga nutikalt. Näiteks oli meevurr riputatud lakke ja selle all oli mesump, kuhu voolas mesi vurrist ja kaanetuslauast. Kärje kaanetisest mee eraldamine toimus kahe väikese tsentrifuugi abil. Kaanetati kärjekahvliga, kuna suurt vurritusliini ei oleks sinna mahtunud. Meesumbast pumbati mesi kahte suure meetanki. Nagu Tiina ja Jorma 85-perelise mesila ja Veikko 150-perelise mesila meeraamid kaanetati lahti kärjekahvliga, siis see näitab, et soome mesinik oskab olla ökonoomne ja ei tee suuri kulutusi (meil soovivad juba 30 mesilaspere omavad mesinikud tuhandeid maksvaid lahtikaanetusliine osta).

Veikko juures uudistatud, küsimusi esitatud-vastuseid saadud, kingituste kott üle antud,  sõitsime tagasi hotelli. Lähenes ju õhtusöögi aeg. See oli reede õhtu ja teades soomlaste tantsulembust, siis toimus hotelli restoranis harrastus-võistutantsijate õhtu. See olevat selle hotelli traditsioon. Peale esitlust oleksid kõik saanud tantsida, aga meie mesinikud valisid saunatamise ja omavahelise diskussiooni. Kes saunas, kes sauna eesruumis. Või täpsemalt, mehed olid saunas ja naised eesruumis, kuid aktiivne arutelu jätkus mõlemas grupis. Saunaõhtu kinkis meile hotell.

Eelnevalt oli koos meie vastuvõtkatega ühine mõnus õhtusöök, kus jätkus päevase õppetöö diskussioon. Kuna soomlased siiski saunaõhtust loobusid, siis jagasime neile kingitused ning soovisime head kodutööd. Loodetavasti järgmisel aastal kohtumiseni Saaremaal.


Kokkuvõte 2.õppepäevast.
Meie eesmärk oli saada ülevaade POKE-kooli õppekavadest ja mesinike õpetamisest. Ja õpiväljunditena omandasime alljärgneva:

Sihtrühma määratlemine aitab õppijal otsustada, kas koolitus on suunatud neile huvipakkuvale valdkonnale ja teemale. Sellele aitab kaasa õpiväljundite selge sõnastamine õppekavas. Teoreetilised teadmised annavad sisendi vaatluspraktika tulemuslikuks toimimiseks, mis omakorda võimaldab teadlikke hooldusvõtteid kasutada oma mesilasperedega.

Kooli laboratooriumi külastamine tõi lisandväärtust tasemeõppe läbiviimiseks: õpilastega on võimalik teha kooli laboratooriumis meeanalüüse.

Õppekäigud mesilatesse muudavad kinnistunud mõttemaailma mustrit: näiteks erineva raskusega kärgede vurri paigutamist saab hõlpsamini tasakaalustada vurri lakke riputamisega.

Kokkuvõtteks POKE kohta

Kool alustas tegevust juba 1867.aastal. Mesinduse õpe algas lühikursusega 1915,a, 1980-1990 sai valida üheks põllumajanduse erialaks mesinduse. 2004.a. algas mesinduse kutseõpe, millele 2015.aastast lisandus valikainena erinevate toodete valmistamine. Alates 1.jaanuarist 2019 on õppekavas tuleb täita 150 ainepunkti.

1)     Mesindus – 70 ainepunkti. Sisaldab mesila planeerimist, peab oskama rajada mesilat, kasutada ja hooldada inventari, hooldada mesilasi ja loomulikult tundma mesilase bioloogiat

2)     Mee ja vaha käitlemine – 30 ainepunkti. Märksõnad: hügieen, vurritamine, pakendamine ja vaha sulatus

3)     Vabaained – 50 punkti. Valikus näiteks ka apiteraapia, aga võib valida ka aianduse, kuid see on erikokkuleppel juhendajaga

Koolitus kestab 2 aastat, algab novembris ja lõpeb augustis. Alati on 2 suvehooaega ja õpe toimub siis, kui on vaja teha konkreetseid töid mesilas.

Õppematerjalid on üleval internetis õppekeskkonnas ja sinna peab ka õpilane oma tööd üleslaadima ja sealt näeb ta ka oma tulemust.

Koolis õppetöö 2 korda kuus 2 päeva järjestikku ja suvisel perioodil 2-3 päeva.

Õpilastel peava dolema oma mesilaspered või ostavad nad enne kooli tulekut ning need peavad olema registreeritud riiklikus registris. Praktika toimub õpilase oma mesilas, kus tehakse pilte või videosid oma töödest. Küsimuste puhul suheldakse juhendajaga interneti teel. Olemas on ka õpikuid, milledest õpilane valib ise, mida kasutab.

Iga õpilane teeb ensekontrolliplaani. Peab oskama ka olema ettevõtja – koostama arveid, arvestama makse – ühesõnaga algteadmised ettevõtlusest.


3. õppepäev – Ari Seppäla ja Marja Kompa mahemesila ning Juha Nuutero mesinduskeskus

Jällegi seiklusrikas ennelõuna. Ari ja Marja juurde sõit tekitas probleeme – jällegi ilmastikutingimused, mis olid rikkunud teeolud. Kuna nad asuvad tegelikult ralliraja lähedal orus, tee käänuline ja kitsas, eelnev lumi ja vihm, siis meie buss seda teed läbida ei saanud. Meie toredad vastuvõtjad lahendasid selle probleemi. Buss jäi keskusesse parkima ja Ari koos oma pojaga viisid meid kohale oma autodega ning loomulikult toodi meid ka tagasi. Kuna meid oli sõitmas sinna 11 (meie bussijuht jäi oma bussi valvama), siis pererahvas pidi sõitma 3-l korral. Suurimad tänud neile, et nad sellise vaeva ette võtsid. (Fotod jäid teeoludest tegemata, aga filmiklippidelt see olukord näha).

Aga väike fotogalerii, kui olime jõudnud nende õuele.


Pererahvas tegi meile oma ettevõtmistest esitluse ja seejärel toimus vaatluspraktika mesindusmajas.

Nende mesila on 1500 mesilasperega Soome suurim. Kasvatatakse itaalia ja buckfast tõugu mesilasemasid, aastas umbes 1500-2000 tk. Mesila asub tegelikult väga suurel territooriumil. Ja kui karud hakkasid mesilasperesid ründama, siis koliti nendega nö „karuvabasse“ piirkonda. Karud sõid ära aastas 30-70 mesilasperet. Ja nüüd on neil ühest osakonnast teise sõit 280 km. Ja kui kaugemale sõidetakse, siis ollakse seal kohal ikka 2-3 päeva. Päevas hooldakse 80-160 mesilasperet. Töötajaid on perele (3 pereliiget) lisaks 4 inimest + praktikandid. Ühe autoga sõidab tavaliselt 2 inimest. Autopark: 3 pakiautot, 2 sprinterit, 2 käru (200 ja 300 kg). Ühe mesilaspere hooldamiseks kulub aasras 2-3 tundi, mett proovitakse saada võimalikult palju ühe töötunni kohta. Mesi vurritatakse ühes kohas – peahoones ja maht on 2,5 tonni päevas. Korjetaimedeks on peamiselt vaarikas.

Meevõtt algab tavaliselt vahemikus 1-15.juuli, söötmine 15.august kuni 15. September. Pere kohta arvestatakse 18 kg suhkrut.

Kuna mee müük vähenes iga aasta, siis hakati tegelema põllumajanduse ja kalakonservide tootmisega. Ja just kalakonservide müük suureneb iga aastaga. Lisaks toodetakse õunamahla, sõstramahla ja hiljuti istutati suur rabarberi istandus.


Meile pakuti väga maitsvat lõunat ja joogiks oli loomulikult kodune õunamahl. Ja kes soovis, sai kaasa osta kalakonserve. Seda võimalust kasutasid kõik.

Meile väga oluliseks märksõnaks: mesindusega ainult „ära elada“ on väga-väga raske ja soovitav oleks tegeleda ka muu tootmisega, mis sobiks kas mesindusruumidesse või loodustegevusega. Nemad olid väga nutikalt lahendanud oma meemaja – seal sai ka valmistada kalakonserve.

Kõht täis, kingitused üle antud, suundusime perepoja autoga tagasi oma bussi juurde. Kokku tuli sõita tal muidugi 3 korral.

Edasi suundusime Juha Nuutero mesinduskeskusesse. Viimane teelõik enne kohalejõudmist oli ka juba talviseks muutunud.

See oli koht, kus meie vabatahtlik abiline ja tõlk Valmar Lutsar on töötanud mitukümmend aastat. Temale oli see minek minevikku, kus siiski oli toimunud juba olulised muudatused.

Juha Nuutero mesila oli aastaid Soome suurim mesila, kuid nüüd tegeleb mesindusinventari müügi, kärjepõhjade tootmise ja teenusena vahasulatamise/kärjeraamide pesuga.

Mida õppisime? Kui elu teeb korrektuure ja mesindusega ei ole enam mõistlik toimetada, siis peab olema lisaks mingi juu tootmine. Juha Nuutero sai aru, et Soomes puudus selline teenus nagu teiste mesinike vanadest kärgedest vaha sulatus ja pärast seebikivis kärjeraamide pesu. Ja nüüd väga paljud mesinikud kasutavad seda teenust ning neil on võimalik ka oma liigne vaha Juhale ära müüa. Samuti saavad mesinikud soovi korral oma vahast tema juures kärjepõhja valmistada.

Eestis pole selline teenus – vahasulatus ja kärjeraamide pesu – eriti kõlapinda leidnud. Aga tõenäoliselt tarbijaid kindlasti oleks.

Vahakäitlemisest Mesimestaris räägiti meiega eesti keeles.

Edasi liikusime kauplusesse.
Ja oligi jälle käes hetk, kus tuli kingitusi jagada ja hüvasti jätta. Loodetavasti taaskohtumisteni, sest Mesimestaris on väga põnev.
Edasi liikusime oma ööbimiskoha poole, milleks oli sel korral valitud suur ja kiidetud SPA-hotell.

Sisseregistreerimine hotelli oli jällegi peavalu valmistav. No mitte ei saa aru, miks on vaja edastada väga põhjalikke registreerimisandmeid /tubade jaotus kes kellega, isikukoodid jne/, kui receptionis antakse kätte registreerimislehed – täida uuesti!. Rääkimata sellest, et seda ette ei hoiatatud, ruum on hämar ja igaüks pidi leidma nurgakese, kus oma andmeid kirja panna. Aga kui meie grupp oleks olnud näiteks 30-40 inimest – kui kaua aega oleks läinud. Õnneks meid oli vaid kokku 12, aga ikkagi aega läks. Vaevu-vaevu toad kätte saadud, algas meie õhtusöök kell 19:00. See oli arvestusega, et kiiresti kerge a la carte õhtusöök (broneerimisel meil buffee valikut ei antud, aga tegelikult oli see olemas) ja soovijad siis SPA-mõnusid nautima. Tegelikkus kujunes teisiti. Kuna paar inimest meie grupist kahjuks siiski täpselt kokkulepitud ajaks restorani ei jõudnud, siis meie tellimus viibis ja nii see SPA-mõnud jäidki mõnekümneks minutiks. Paljud ka loobusid tormamisest. Mitte ei saa aru, miks SPApidi sulgema kell 21:00, kui hotell on rahvast täis, kes vabalt oleks seda nautinud tund kauem.

Õhtu jätkus siis vastavalt „sektsioonides“, 1/3 grupist  SPA-s ja 2/3 muljetades kuuldust-nähtust kohakülastustest ja saadud õpikogemistest, kogunedes grupiti tubadesse.

Üldkokkuvõte 3-ndast õpirände päevast.
Õpimeetoditeks sel päeval oli vaatluspraktika ja rühmatöö. Õpiväljunditeks: koolitusel osaleja rikastab loengumaterjali suurmesilates nähtud töövõtete ja kuuldud/tutvutud põhimõtetega. Oskab seletada kaasaegse mesindusinventari vajalikkust oma koolitustel.

Tähtis on töö tegemisele kulunud aeg: mitu töötundi kulub 1kg mee tootmiseks; mitu töötundi kulub aastas 1 mesilaspere läbivaatamiseks. Tööaja efektiivsus: 280 km kaugusele mesilasgruppide paigutamine  on tööaja mõistes efektiivsem kui lähemal olevate gruppidele karuaedade paigaldamine ja hooldamine.

Töövõtete omandamine on efektiivne järgmise skeemi alusel: vaatluspraktika käigus jälgitakse juhendaja töövõtteid – seejärel ise tegemine juhendaja jälgimisel ning siis iseseisev tegevus vajadusel konsultatsiooni võimalust rakendades.

Tootmisvahendite efektiivseks kasutamiseks on võimalus talveperioodil mee pakendamisliini kasutada kalatoodete pakendamiseks.

Tähtis on õpetamisel anda ülevaade kaasaegsest mesindusinventaris ja tehnoloogiatest, et õppija saaks valida efektiivseima oma väikemesila tarbeks.

Asjaolude muutumisega on võimalus olemasolevate vahendite baasil muuta tootmissuunda: kärgede sulatamise teenuse osutamine mesilaste pidamise asemel.

Suurmesilad tähtsustavad enne mesilaste pidamisega alustamist teadmiste omandamist.


4. õppepäev õpirändel – Helsingi linnamesindus ja MESSU-keskus vaatluspraktika kohana

Kuna meie õpiränne langes kokku ühe populaarsema messi – KEVADMESSU – korraldamisega, siis panime selle külastuse õppekavasse. Ikka õppimise eesmärgil, kuidas kasutada igat võimalust mesinduse ja mesindusõppe populariseerimiseks. Ja kuna Helsingi linnamesinduse esindajad olid seal osalemas, siis saimegi nö „kaks ühes“.

Helsingi linnamesindus (Stadin Tarhaajate ühing) koolitavad mesinikke. Aastas on 4 kursustm igal kursusel 12-25 osavõtjat. Koos käiakse õhtuti ja 4 korda nädalas. Alustatakse novembris kuni aprilli lõpuni, seejärel väike vaheaeg ja lõpetuseks veel 3 kuud. Osad toimuvad ka internetis.

Korraldatakse ka teemaõhtuid nii mesinikele kui tarbijatele/mesindushuvilustele.

Kevadmessil müüdi linnamett ja räägiti tolmeldamise tähtsusest. Kaasas oli neil vaatlustaru, milles oli raamides pildid, kus näidati tarus toimuvat: mett, esilasi, hauet, mesilasema jne. Selline taru on väga hea sellisel ajal kaasa võtta, kui mesilased talvituvad, et näidata nii lastele kui tarbijatele tarus toimuvat.

Loomulikult oli Helsingi linnamesinike eesmärk teha messil reklaami kursustele ja rääkida mee kasulikkust tarbijatele.


Kevadmessil oli põnev. Tekkis uusi ideid. Aga meil oli vaja jõuda laevale. Ja natukene oli veel lõhe tunne, et kuidas oma bussi jälle laevale saame. Nelja päeva tagune hommikune seiklus ei olnud veel vähemalt õpirände korraldajal Mariannel ununenud. Aga enne sadamasse jõudmist oli järjekordne närvipinge. Olime eelnevalt kokku leppinud kellaaja parklas kogunemiseks. Kell tiksus täis, aga üks osaleja puudub. Jälle telefon ja helistamine. Telefon kutsub, keegi ei vasta... Korduva helistamine... Sama lugu... Hakkasime juba muretsema, kas midagi juhtus. Siis tekkis mõte, et saadame sõnumi. Äkki see piiks äratab tähelepanu. Ja nii oligi... Saime kätte ka oma viimase päeva hilineja ning sõit sadama poole läks lahti.
Sadamas õnneks läks kõik ladusalt. Meie buss sai juba enne laevale, kui meie oma piletid kassast kättegi saime. Ja kui laevale lõpuks kõik pääsesime, oli meie selle õpirände viimane ühine söömine ning muljete jagamine.
Tallinna jõudes võtsime bussiga suuna tagurpidi tuldud teele ja algas "pereheitmine". Esimene peatuskoht Jüri alevik, edasi Viljandimaa.  Tarkust täis mesinik-koolitajad jõudsid koju!
4.nda päeva kokkuvõte õpirändest lähtuvalt.
Kavandatud õpiväljundid olid: osaleja on sanaud teadmisi linnamesindusest ja selle toimimisest ning oskab neid soovitada Eesti mesindusõppes.
Mõistsime:

Talvised teoreetilised kursused nii kontaktõppes kui arvuti vahendusel (Teamsi keskkond) loovad vajalikud eeldused kevadiseks vaatluspraktikaks kogenud mesiniku juures. Erinevad töötoad kus õppijad võtavad kaasa ka oma materjali  (raamide kokkulöömine, refraktormeetri kasutamine, kärgede sulatamine jms) ning õppekäigud toimivasse mesilasse kinnistavad loengul kuuldut.

Inventari ostuvõimaluse tagamine õppeprotsessi käigus võimaldab lihtsustada õpitu rakendamist oma mesilas.

Linnamesindusõpet rakendatakse mesilaste pidamiseks linnast väljaspool olevates maakodudes. Linnakeskkonnas mesilaste pidamisel peab erilist tähelepanu pöörama sülemlemisele.

Teiseks õpiv
äljundiks:

- hindab messi ja foorumi võimalusi ning rakendusi mesindusalases nõustamises ja koolitamises. Leiab seoseid nende rakendamiseks Eestis.

Messid loovad hea võimaluse ja vahetu kontakti: 1)mesinduse tutvustamiseks üldisemalt või teatud teemade tutvustamiseks mesilaste pidajatele 2)mesindussaaduste tutvustamiseks ja ostuvõimaluseks tarbijatele; 3)koolitusvõimaluste tutvustamiseks. Messide ajastatus motiveerib saabuvat hooaega efektiivselt kasutama.

ÕPIRÄNDE ÜLDKOKKUVÕTE
 
Õpiränne toimus projekti "Mesinike õpirännakud Soomes ja Rootsis" ühe osana 7.-10.aprillil 2022. Osalejateks olid MTÜ Alustame Algusest (Mesilaspere Koolituskeskus) koolitajad ja vabatahtlikud. Õpirände korraldaja Marianne Rosenfeld.
Projekt esitati Erasmus+ taotlusvooru 2021.aasta kevadel ning positiivne vastus tuli suvel. Projektiperiood on 15 kuud ning projekt lõpeb 31.12.2022.
Rahastus Euroopa Liidu vahenditest.
Enne õpirändele minekut toimus osalejate koosolek zoomis. Õpirände järgselt andsid kõik osalejad kirjalikult tagasisidet, mida nad omandasid ja kuidas kasutavad saadud teadmisi oma õpetamise protsessis tulevikus.
Projekt jätkub. Tulekul koolitajate õpiränne Rootsi, mis plaanide järgi peaks toimuma oktoobris. Võimaluse korral ka lisa õpiränne Helsingi linnamesindusega süvitsi tutvumiseks ja koolituskogemuste vahetamiseks.


Lisa kommentaar

Email again: